SATIŞ YAP
Sepetim Boş

Haberler

MMO , MMORPG , MMOFPS Oyunlari

Sikça karsilastigimiz MMO, MMORPG ve MMOFPS kisaltmalari oyun dünyasinda ne anlama geliyor ? Gelin birlikte inceleyelim
6/15/2015 2:53:50 PM
Bu makalemizde sizlere birçok online oyun severin, sıklıkla rastladığı ancak tam olarak tanımını bilmediği bir kavram olan MMO games’den bahsedeceğiz.

MMO yani orijinal açılım olarak Massively Multiplayer Online demektir.
terim olarak açılımı ise, Birçok oyuncunun online olarak çok geniş bir platformda eş zamanlı olarak oyun oynamasıdır.

Massively Multiplayer Online oyunlar kendi içinde birkaç ayrı türe ayrılır. Ve tüm bu türlerin kendi kısaltmaları ve tanımları da mevcuttur.

MMORPG ; Açılım olarak Massive Multiplayer Online Role-Playing Game şeklinde kullanılır. Yani; çok geniş bir platformda oynanan online rol yapma oyunudur.

Bu terim ilk olarak Richard Garriott tarafından kullanılmıştır. MMORPG özelliğe sahip online oyunlarda oyuncular genellikle hayal ürünü olan dünyalarda,galaksilerde,atmosferlerde yaşam sürmektedirler. Bu çeşitli ortamlarda ise çoğu zaman bilinen mesleklerde kimi zaman ise tamamen hayal ürünü olan mesleklerde görevler üstlenirler. Bu tarz oyunlarda çoğunlukla tercih edilen türler gerçek dünya ile zıt kavramlara sahip oyunlardır. Çünkü insanlar çok farklı ortamlarda, hayal dünyalarında elde edemedikleri kavramları, oyunları sayesinde elde etme ve yaşam sürme hazzına ulaşmak isterler.
Oyunda yapılan etkinlikler, yaşam tarzı, stiller, karakterler ve çoğu zaman insan yaradılış özellikleri bile sıra dışı olmaktadır. Sınırlar ise genellikle kişinin hayal dünyası ile sınırlandırılmaktadır.

MMOFPS ; Massively Multiplayer Online First Person Shooter açılımına sahiptir. Yani;  1. Şahıs gözü ile oynanan çok geniş platformlu ve çok kullanıcılı online oyundur. Bu tarz oyunlar genellikle hedef alma sistemi olan tetikci ve polisiye tarzı oyunlarda rastlanır. Oyuncu karakterini değil sadece karakterinin adımlarını veya kollarını görebilir.

Bu oyunlarda oyuncu karakterine tarzını yansıtamaz. Sadece hedefe odaklı bir oyun sistemi takip edilir.

MMOTPS ise; Massively Multiplayer Online Third Person Shooter şeklinde açılır. Yani; 3. Şahıs bakış açısı ile, büyük bir platformda online olarak oynanan oyundur.

Bu tarz oyunlarda da kullanıcı pek fazla senaryoya hakim olamaz. Ancak olaylara dışarıdan bakan ve dahil olabilen kişi olduğu için karakter kişiselleştirme özelliklerini kullanabilir. 
Etiketler: mmo games, mmorpg games, mmofps oyunlari,

Diğer Güncel Haberler