SATIŞ YAP
Sepetim Boş

Haberler

E-Spor ve Yildiz Oyuncular

E-posta, e-alisveris gibi pek çok aktivite gibi, geçmis yillarda sokakta oynanan oyunlar da elektronik ortama evrilmis ve e-spor adini almistir.
12/25/2015 2:38:29 PM

E-Spor ve Yıldız Oyuncular

Teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımızdaki pek çok aktivite sanal ortama taşınmış ve başına “e” önekini almıştır. E-posta, e-alışveriş gibi pek çok aktivite gibi, geçmiş yıllarda sokakta oynanan oyunlar da elektronik ortama evrilmiş ve e-spor adını almıştır.

Adından da anlaşılacağı üzere, spor müsabakalarının elektronik ortamda oynanan çeşidine e-spor denmektedir. Atari salonlarıyla başlayıp, atari oyunlarıyla devam eden müsabakalar, daha sonra play station tarzı daha gelişmiş versiyonlarla devam etmiş ve profesyonel oyunlarla çok büyük bir pazara dönüşmüş durumdadır. Günümüzde sponsorlar tarafından desteklenen, devletler tarafından resmi bir spor dalı olarak kabul edilmeye başlanan ve hatta 2020 olimpiyatlarında yarışmalara dahil olması bile gündeme gelmektedir.

League of Legends, Starcraft II, Dota II gibi oyunlar en çok oynanan e-oyunlar olarak bilinmekte, düzenli olarak turnuvaları düzenlenmekte, milyonlarca insan tarafından takip edilmekte ve kazanan oyuncular milyonlarca dolar ödüller kazanmaktadırlar.

Bu sporcular, herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte, oyunu ve diğer oyuncuları kontrol etme, belli amaçlar belirleyip o doğrultuda mücadele etme, oyun araç gereçlerini kontrol etme, yüksek ve devamlı konsantrasyon, yeni taktik ve beceriler öğrenerek ya da yaratarak bunları oyuna dahil edebilme gibi pek çok niteliğe sahip olmalıdır.

RooKie, KaKAO, Bang, Wolf, Pyl, Yutapon, 0007x, G4, Lloyd, EGym, e-spor oyunlarında dünya çapında bilinen yetenekli sporcuların nickleridir. Sanal spor dallarında gerçek isimlerini kullanmalarını beklemek pek mantıklı da olmazdı zaten.

Sonuç olarak, hayatımızın pek çok aktivitesinin sanal ortama aktarıldığı günümüzde spor müsabakaları da sanal ortama taşınmıştır. Atari ve play station ile başlayan bu süreçler, günümüzde milyarlarca dolarlık bir endüstriye dönüşmüş, takım halinde turnuvalar düzenlenmeye başlanmıştır. Hatta artık resmi olarak devletler tarafından da tanınmaya başlanmış, e-sporcular lisans almaya başlamış, sponsorlar tarafından maddi destek almaya başlamışlardır.

Etiketler: League of Legends oyna, espor, yildiz oyuncular,

Diğer Güncel Haberler