SATIŞ YAP
Sepetim Boş

Haberler

E-spor Takimlari

Egitimden sagliga, alisveristen iletisime kadar hayatimizin her asamasinda bulunan ve sarsilmaz bir güçle varligini koruyan internet is yerlerimizden evlerimize, hatta akilli telefonlar sayesinde ceplerimize kadar girmistir.
12/29/2015 6:43:00 PM

SANAL OYUNLARDA GERÇEK MÜCADELE

İNTERNETİN GÜCÜ

Eğitimden sağlığa, alışverişten iletişime kadar hayatımızın her aşamasında bulunan ve sarsılmaz bir güçle varlığını koruyan internet iş yerlerimizden evlerimize, hatta akıllı telefonlar sayesinde ceplerimize kadar girmiştir. Her alanda bu kadar önemli yer eden internet, son yıllarda daha çok rağbet görmekle birlikte sporda da kendini göstermiştir. Elektronik spor adıyla bilinen bu alan, özellikler erkekler tarafında rağbet gören bir oyun alanıdır.

ELEKTORNİK SPOR

1970’kş yılarda gençlerin birlikte giderek oyun oynadıkları ve bir kültür oluşturdukları mekânlar olarak adlandırılan arcade (atari) salonlarında elektronik spor kavramı gelişmeye başlamıştır. Teknolojik ucuzlama ve gelişen oyun konsolları sayesinde tek oyunlardan daha seçenekli oyunlar dönemi başlamıştır. Bu durum birçok oyunun çıkmasını, oyunların çeşitlenmesini ve bilgisayar kullanımının artmasını sağlamıştır.

E-spor olarak da bilinen elektronik spor, bilgisayar üzerinden oynana organize oyun yarışmalarının genel adıdır. Daha çok profesyonel oyuncular tarafından düzenlenir. Yalnızca futbol oyunlarında değil, strateji oyunları, dövüş oyunları, nişancı oyunları, spor ve turnuva oyunları olarak da çeşitliliği vardır. E-spor takımları ile eğlenceli zamanlar geçirilmesini sağlayan elektronik spor, hem zihinsel hem de fiziksel bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri şu şekilde belirleyebiliriz:

ü  Sanal ortamda oynanmasından dolayı, sporun gerçek anlamda ihtiyaç duyduğu ekipmana kullanıcı ihtiyaç duymaz, böylece oyun, çok büyük bir finansal kaynak gerektirmez.

ü  İnternetin var olduğu istediğiniz yerden, dünyanın herhangi bir yerindeki istediğiniz oyunu oynama fırsatı bulabilirsiniz.

ü  Bireysel veya takım halinde oynanan oyunlarda tanıdığınız ya da tanımadığınız birçok insanla iletişim kurup oynama imkân bulabilirsiniz.

ü  Oyunlardaki e-spor takımları ile büyük elektronik spor organizasyonlarına katılabilirsiniz.

SANAL TURNUVALAR

Elektronik spor ve e-spor takımları sayesinde dünyada ulusal ya da uluslar arası birçok turnuva düzenlenmektedir. Bu turnuvalara amatör ya da profesyonel kulvarda yüzlerce hatta binlerce oyuncu katılmaktadır. Büyük ödüllü ve geniş çaplı yarışmalar ile oyuncular da spor içine katılmıştır ve bilgisayar ortamında oyuncular antrenman yapma imkanı bile bulmuşlardır. 

Günümüzde gittikçe gelişen elektronik spor kavramında sponsorlar, milyon dolarlarla nitelendirilen desteği ile bu spor dalındaki potansiyel gelişimi olumlu anlamda desteklemektedir.

 

Etiketler: e-spor nedir, e-spor nasil oynanir, e-spor takimlari,

Diğer Güncel Haberler