SATIŞ YAP
Sepetim Boş

Haberler

Assansin's Creed Syndicate

Bildiginiz gibi Assassin's Creed oyunlarinin klasigi haline gelmis giris sekanslari vardir. Ana karakteri önce assassin olmadan önceki haliyle biraz vakit geçiririz ve onu anlamaya çalisiriz.
12/27/2015 4:50:38 PM

Önümüzde efsane bir seri ve bunun yapımcısı olduğu için gururlanan Ubisoft var. Bildiğiniz gibi Assassin's Creed III oyuncular tarafından pek benimsenmemiş (ben hariç) ve seriye uygunluğu konusunda birçok eleştiri almıştı. Hele ki Desmond'un ölmesi de buna tuz biber olmuştu. Serinin diğer oyunlarında da aynı şekilde dikiş tutturamadı. Bakalım bu sefer neler yapmış

Yapıları Kırmak

Bildiğiniz gibi Assassin's Creed oyunlarının klasiği haline gelmiş giriş sekansları vardır. Ana karakteri önce assassin olmadan önceki haliyle biraz vakit geçiririz ve onu anlamaya çalışırız. Bu unitye kadar böyle oldu. Ancak Assassin's Creed Syndicate ile Ubisoft değişik bir şey yapmayı denemiş ve karakterlerimiz (evet iki karakter yöneteceğiz) olan Jacob ve Evie'nin geçmişinden başlamıyoruz. Onlar zaten ünlü bir assassin olmuş durumdalar. Ubisoft yeni maceralar yaratmaya çok kararlı.

Oyunda dikkatimi çeken unsur yetenek ağacı oldu. İki karakterin de farklı farklı özellikleri olan bu yetenek ağacını taktiksel olarak kullanabiliyorsunuz. Jacob ve Evie sanki bir taktik timi gibi. Yani güç gerektiren noktalarda Jacob daha çok işe yararken, Evie gizli görevlerin üstesinden daha çabuk geliyor. Battlefield'deki assault support gibi şeyler yani.

Ana ve yan görevlerden oluşan oyunun görev kısmı bu sefer uzun soluklu olmuş. Aynı zamanda izleyebileceğiniz pek çok farklı nokta var. Eagle Vision'u açtığınız anda gidebileceğiz yolları görebilirsiniz. Bu da size taktiksel üstünlük sağlamış ve oyundaki çizgisel yapıyı kırarak assassinliğe biraz daha yaklaşmış. Buradan da anlıyoruz ki Ubisoft geçmişten ders almayı bilmiş.

Karakter kullanımları biraz daha güzel olmuş ve kontroller iyileştirilmiş gibi. Kafasına göre karakter geçişleri yapmadığından Jacob ve Evie'nin keyfine farklı farklı görevlerde varıyorsunuz. Ana görevlerde karakter seçemiyorsunuz ama yan görevleri yaparken oyun size karakter seçme şansı sunuyor. Siz de ortalığı dağıtan bir akıncı mı, yoksa sessiz sedasız işlerini bitiren bir ninja mı olacağınıza karar vermiş oluyorsunuz ki söylediğimiz gibi karakterlerin yetenek ağaçları farklı.

Artık Eskisi Gibi Değiliz Evlat

Eveet. Peki Assassin's Creed Syndicate'in atmosferi nasıl ?. Aslında bu sorunun cevabı beni tatmin etti. Çünkü eskiye nazaran aynı şeyleri yapan ve aynı karşılığı veren düşman takımı yok artık (en azından savaş esnasında). Düşmanlarımız biraz daha taktiksel davranabiliyor ve siz cumburlop diye öne atlarsanız gözünüzü ahirette açabilirsiniz ve Desmond'u görebilirsiniz (peki Desmond da bizi görecek mi ?). Düşmanlarınız bu sefer daha fazla damage vurabiliyor ve canınız birden yarıya inebiliyor. Hele ki Evie ile oynuyorsanız gayet dikkatli olmanız lazım çünkü göğüs göğüse çarpışmalarda biraz etkisiz kalıyor.

Oyun İngiltere'de, Sanayi Devrimi sonrası geçiyor. Bu da Londra şehrinde güzel ve kirli bir modernleşme söz konusu. Ve bu modernlik düşmanlarınıza da yansımış. Ortalığı en güzel özetleyen cümle ''tüfek icat oldu mertlik bozuldu'' olur. Çünkü belinize kılıcı hançeri takıp ortalığa dalıp talan etme günleri geçmişte kaldı. Karşınızdaki birçok düşman eli silahlı kişilerden oluşuyor ve siz daha ne olduğunu anlamadan alnınızın ortasına kurşunu yiyorsunuz. Bu nedenle Assassin's Creed Syndicate'de silahınızı kılıcınızdan daha çok kullanıyorsunuz.

Oyunun Free Run özelliği eskiye göre biraz daha dengeli. Bildiğiniz gibi önceleri Free Run da iken karakteri yönetmek biraz zordu ve abuk sabuk hareketlerde bulunarak bazen görevi kaybetmenize neden olurdu. Ubisoft bu sefer bu konuyu düzeltmiş görünüyor. Çünkü Free Run da bu sefer karakteri sağa sola ilerletirken veya durdururken sorun yaşamıyorsunuz.

Bizimle Deyılsın

Assassin's Creed Syndicate birçok yapıdan düzeltmeler yapmış tamam. Ama şu kaplama konusu hala mı düzelemez be kardeşim. Oyunu oynarken uzakları yine yarım yamalak görüyorsunuz ve bazen bir noktaya yaklaştığında kaplamanın iğrençliği ortaya çıkıyor.

Dövüş mekaniklerinde düzelmeler olsa da bazen sürekli tekrarlanan sekanslar can sıkıcı olabiliyor ve birçok düşmana uygulanan aynı kareografiler bazı anlarda çizgisellik yaratabiliyor. Bence her düşman sınıfına yapacağımız ayrı taktikler olsa ve biz kursaydık daha güzel olurdu.

Onun dışında Assassin's Creed'in 3.oyunundan sonra ortaya çıkan hikaye kıtlığı. Çünkü Abstergo üzerine kurulan hikaye artık ilgi çekmiyor. Nedeni ise onların kim olduğunu, hangi işin altından çıkacaklarını ve ne yapacaklarını biliyoruz. Spoiler vermek gibi olmasın ama Syndicate'te en çok gıcık olduğum an Abstergodaki bir kadının çıkıp ''biz templarız. ya bize katılırsın ya da ölürsün'' demesi oldu. Ya Allah aşkına biz bunu bilmiyor muyduk. 20 oyun boyunca sen bunu bizim aklımıza çivi gibi çakmadın mı sayın Ubisoft.

İncelemenin sonuna gelirken şunu belirteyim ki oyun birçok anlamda düzelmiş durumda. Sizlere iyi bir assassin deneyimi sunuyor ve ''yok arkadaş ben bodoslama dalacağım'' diyenler için de Jacob alternatifini getirmiş durumda. Ancak dediğim gibi hikaye kıtlığı var ve çözülmesi gereken en baş sorun bu. Onun dışında alınıp oynanası bir oyun ve bence hak ediyor.

Sistem Gereksinimleri

Minimum

İşletim Sistemi: 64-bit Win7 SP1, Win8.1 ya da Windows 10

İşlemci:                 İntel Core i5 2400s 2.5 GHz ya da AMD FX 6350 3.9 GHz

Ram:                       6 GB

HDD:                       50 GB

Ekran Kartı:           2 GB nVIDIA GeForce GTX 660 ya da AMD Radeon R9 270

Önerilen

İşletim Sistemi: 64-bit Win7 SP1, Win8.1 ya da Windows 10

İşlemci:                 İntel Core i7-3770 3.5 GHz ya da AMD FX-8350 4.0 GHz

Ram:                       8 GB

HDD:                       50 GB

Ekran Kartı:           4 GB nVIDIA GeForce GTX 760 veya GTX 970 ya da 3 GB AMD Radeon R9 280X


 

Etiketler: Assansin's Creed Syndicate,

Diğer Güncel Haberler